Mokotowska Królikarnia - skąd taka nazwa?

Jak wieść gminna niesie, jeszcze w czasach Sasów znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki (czy też może hodowano je?). W każdym razie nazwa przyjęła się i przetrwała do naszych czasów.
Królikarnia to jednak przede wszystkim klasycystyczny pałac położony przy ul. Puławskiej 113a na warszawskim Mokotowie, na skraju skarpy wiślanej. Zaprojektował go Dominik Merlini, wzorując się na renesansowej rezydencji Villa Rotonda koło Vicenzy.


Pierwotnie znajdowały się tu browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położony na zboczu wąwozu budynek kuchni, dla którego inspiracją był rzymski grobowiec Cecylii Metelli. Podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku w pałacu rezydował Tadeusz Kościuszko. We wrześniu 1939 roku budynek główny został zniszczony, a podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku, gdy na terenie ogrodu trwały zacięte walki, spłonęła jeszcze kuchnia i zniszczony został taras z grotą oraz drzewostan.Po wojnie dekretem Bieruta pałac stał się własnością państwa i odbudowany w 1964 roku z funduszów SFOS i Wojska Polskiego. Projekt odbudowy wykonał Jan Bieńkowski, a parku Longin Majdecki. Z wnętrz pałacowych pierwotny charakter przywrócono tylko sali okrągłej. Rok później w pałacu zaczęło działać Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Do dziś odbywają się w nim wystawy polskich i zagranicznych artystów współczesnych.

oprac. na podst. Wikipedii


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czekają, aż się zawali

Lublin w centrum Pucka

Willa Jezioranka - zaprzepaszczone dziedzictwo Konstancina-Jeziorny